Nästa vecka är det många som får skatteåterbäring utbetalad. I samband med utbetalning av skatteåterbäring är det vanligt med bluffmejl och sms. Skatteverket vill i förväg varna för dessa.
Det senast uppmärksammade är ett sms där det beskrivs att skatteåterbäringen är pausad, med en länk som mottagaren uppmanas att klicka på. Skatteverket är inte avsändare.
Så gör du om du misstänker att du fått bluffmejl eller bluff-sms
Om du har fått ett mejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt ska du
- inte klicka på länkar i det
- inte öppna bilagor
- inte svara på meddelandet.
Vår rekommendation är att du raderar mejlet eller meddelandet.
Om det står att du ska lämna ifrån dig uppgifter om bankkontonummer eller kreditkortsnummer, ska du inte göra det. Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast via våra e-tjänster som du loggar in på med din e-legitimation.